Udruženje likovnih umetnika u Petrovcu na Mlavi osnovano je tokom 1998. godine. Na samom početku rada Udruženje je ustanovilo dve izložbe, Prolećnu i Jesenju, koje su postale tradicionalne. Uloga Udruženja vrlo je značajna u negovanju likovne kulture u svojoj sredini, ali i van nje, što se ogleda u organizovanju značajnog broja kolektivnih i samostalnih izložbi. U saradnji sa Ruskim centrom za nauku i kulturu u Beogradu – ”Ruski dom” i organizatorom Programa privredne i etno-kulturne prezentacije opštine Petrovac na Mlavi, članovi Udruženja organizovali su izložbu svojih radova. Izloženi su radovi dvadeset likovnih umetnika i dva skulptora, u različitim tehnikama stvaranja i različitog stilskog opredelenja, počev od onih koji pripadaju tradicionalnom negovanju forme, do iracionalnog i apstraktnog ispoljavanja. Ulazeći u svet njihovih poetika, njihovog likovnog izraza, svaki od njih nastojao je da stvori svoj svet, svoju viziju, tražeći rešenja koja odgovaraju njihovoj prirodi i talentu.

Anđelka Stanisavljević, istoričar umetnosti