Izložba Gradskog muzeja Bečej pod nazivom „Tragom konjanika ratnika – 200 godina vladavine Avara”, autorke Branislave Mikić Antonić, obuhvata i prikazuje izuzetno arheološko i kulturno-istorijsko nasleđe iz vremena Velike seobe naroda, otkriveno na lokalitetima u opštini Bečej. Radi se o nalazištima Botra, Perlek, Pionirska ulica, Pseće Brdo i Čik. Slobodno možemo reći da ova izložba, po merilima srpske muzeologije i izložbene delatnosti, predstavlja najbolji presek materijalne kulture avarskog kaganata – ratnički ustrojene države ovog stepskog naroda. Na izložbi su prikazani reprezentativni primerci, kako oružja i statusnih simbola, tako i predmeta iz različitih oblasti zanatstva, svakodnevičkog života kao i ličnog pribora i nakita. Iako se u nazivu izložbe na neki način nameće muški narativ, posetioci će se uveriti da je u postavci ravnopravno predstavljena presudna uloga žene u društvu kaganata. Još jedna odlika izložbe jeste što, osim pomenute materijalne kulture, postavka dopire i u nematerijalne okvire, jer se opisuje i rekonstruiše avarski pogrebni obrazac, kao i različiti običaji koje možemo tek naslutiti posredstvom arheologije. S obzirom na tužnu okolnost da uvažena autorka izložbe više nije sa nama, putem izlaganja njenog dela, održava se uspomena na njene značajne domete i doprinos srpskoj arheologiji, naročito kada je reč o Velikoj seobi naroda i avarologiji.

Raško Ramadanski, kustos-arheolog
Gradski muzej Bečej