Fudbalu je oduvek pripadalo značajno mesto u Petrovcu na Mlavi. Zato mu je posvećena ova izložba, koja predstavlja svojevrsnu retrospektivu „najopularnijeg“ sporta u gradu kraj Mlave. O tradiciji fudbala u Petrovcu svedoči nam brojnost klubova koji su nastajali počevši od dvadesetih godina XX veka, entuzijazam osnivača i fudbalera, zainteresovanost publike, dnevna štampa, službeni protokoli i sva ostala sačuvana dokumenta, fotografije i predmeti sa tim u vezi.

Priča o fudbalu je ujedno priča o kulturi Petrovčana, o poklanjanju pažnje fizičkom vaspitanju i takmičarskom duhu, ali i o kulturi življenja uopšte. Sport, a pogotovo njegov fenomen koji nazivamo fudbalom, simbolizovao je uz školu, pozorište, crkvu, muzičke orkestre, pevačka društva i sve ostale izraze kulture, stepen razvitka Petrovca na Mlavi. Obim u kojem je taj fenomen prihvaćen i unapređivan u jednoj lokalnoj zajednici, svojevrstan je pokazatelj njene vrednosti.

U periodu do II svetskog rata fudbalske klubove su osnivali predstavnici građanskog sloja, uglavnom tadašnji trgovci, zanatlije i državni činovnici. SK „Mlava“, SK „Omladinac“, PSK „Sloga“, SK „Hajduk“ i svi ostali klubovi, predstavljali su ponos njihovog učešća u društvu i simbol njihovog socijalnog statusa. Nakon Rata petrovački fudbalski klubovi, kao i fiskulturna društva u čijim su sastavima bili, postali su društvena vrednost. To je podrazumevalo kolektivni angažman, ali i odgovornost čitave zajednice. Nevezano od pitanja o vlasništvu fudbalskih klubova u različitim društvenim sistemima „najvažnija sporedna stvar na svetu“ u Petrovcu na Mlavi je uvek bila posvećena mladima i njihovom razvoju.

Prvi poznati fudbalski tim u Petrovcu zvao se „Vukan“, koji se pod tim imenom pojavljuje u listu Sportist 1926. godine. Iste godine osnovan je i SK „Mlava“, koji je zvanično prvi registrovani petrovački fudbalski klub. Požarevački Građanin 1929. godine spominje fudbalski klub iz Petrovca pod imenom „Soko“. SK „Omladinac“ osnovan je 1930. godine i postojao je svega tri godine, kada većina njegovih fudbalera prelazi u novoosnovani PSK „Sloga“. Godine 1934. u Petrovcu se pojavljuje tim dečaka sa nazivom SK „Podmladak-građanski“. SK „Hajduk“ je osnovan 1936. godine, a poslednji u nizu klubova koji su anstajali pre II svetskog rata u Petrovcu na Mlavi nazvan je SK „Tri zvezde“ 1938. godine.

Nakon Rata osnovano je još nekoliko fudbalskih klubova. Fudbalska sekcija u sastavu Sportskog društva „Radnički“ nastala je 1952. godine, FK „Trgovački“ 1957. godine (tokom 1980-ih nastupao kao PTK „Mlava“), a početkom 1970-ih godina registrovan je FK „Javor“. Pored nabrojanih, fudbalske timove koji su se takmičili na Radničkim sportskim igrama, imala su i lokalna preduzeća i ustanove poput „Mlavaplastike“, „Kožare“, Doma zdravlja i dr.